Vürtsköömned

VürtsköömnedVürtsköömen on Vahemere piirkonnast pärit aromaatne ürt, mida on vürtsina kasutatud juba tuhandeid aastaid, eriti Lähis-Idas. Piiblis mainitakse seda supi ja leiva koostisosana.

Peale vürtsköömnete tarvitamist pipra asemel kasutasid egiptlased seda ka vaaraode mumifitseerimisel. Roomlastel oli vürtsköömen kasutusel kastmete ja röstitud kala maitsestamiseks ning liha säilitamiseks. Keskaegses Euroopas uskusid inimesed, et vürtsköömen tugevdab armastajate truudust.

Taime õrnad, harulised varred kasvavad 30-50 cm kõrguseks. Välimuselt meenutab vürtsköömen apteegitilli. Igast valgest või roosakast õiest areneb piklik 5-6mm pikkune seeme. Sageli aetakse vürtsköömneid (Cuminum) segi samuti sariklaste sugukonda kuuluva hariliku köömne (Carum carvi) seemnetega. Maitselt ja aroomilt on need kaks siiski väga erinevad.

Vürtsköömne tugev, läbitungiv, kibekas ja soe maitse ja aroom ei meeldi kõigile, seetõttu soovitatakse seda kasutada väikestes kogustes.

Ettevalmistamine: Röstige ja purustage seemned, et tuua esile nende maitse ja lõhn. Mahedama maitse saamiseks soovitatakse seemneid enne purustamist kergelt õlis või rasvas kuumutada.

Kasutamine: Vürtsköömen on tavaliseks koostisosaks Araabia, India ja Mehhiko köögi roogades. Seda kasutatakse maitse andmiseks suppidele, juurviljadele, juustule, munale, riisile, kaunviljadele, vorstile, hautistele, pasteedile, veiselihale, marinaadidele, kondiitritoodetele ja leivale. See on üks peamine maitseaine karrides, Põhja-Aafrika vürtsisegus ras el hanout ning lisatuna chili con carne rooga annab suurepärase maitsekoosluse. Euroopas kasutatakse vürtsköömneid leiva, delikatessliha ja teatud juustude sees. Araabiamaades peetakse armujoogiks vedelat pastat, kuhu pannakse jahvatatud vürtsköömneid, pipart ja mett.

Ostmine: Kõige parem on osta terveid seemneid. Neil on tugevam maitse kui jahvatatud vürtsköömnetel ja need säilivad paremini.

Raviomadused: Vürtsköömneid peetakse diureetikumiks ja rahustiks. Arvatakse, et need leevendavad kõhupuhitust ja soodustavad seedimist.

Vürtsköömnetest tee tegemiseks võtke lusikatäis seemneid 250ml vee kohta, laske segu keema ja seejärel 10 minutit tõmmata.

 

Vürtsköömnele lingi leiad SIIT